Кошаровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кошаровци
Košarovci
Skyline of Кошаровци
Кошаровци is located in Slovenia
Кошаровци
Кошаровци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′24.8″N 16°12′4.3″E / 46.756889° СГШ; 16.201194° ИГД / 46.756889; 16.201194
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна2,89 км2 (1,12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000323399999323,4 м
Население (2020)
 • Вкупно67
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9206

Кошаровци (словенечки: Košarovci) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.