Шулинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шулинци
Šulinci
Шулинци is located in Slovenia
Шулинци
Шулинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°49′39.8″N 16°11′56.8″E / 46.827722° СГШ; 16.199111° ИГД / 46.827722; 16.199111
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна5,64 км2 (2,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000292500000292,5 м
Население (2020)
 • Вкупно151
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9203

Шулинци (словенечки: Šulinci) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.