Прејди на содржината

Крижевци (Горњи Петровци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крижевци
Križevci
Поглед на Крижевци
Крижевци is located in Slovenia
Крижевци
Крижевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°47′37.7″N 16°14′31.1″E / 46.793806° СГШ; 16.241972° ИГД / 46.793806; 16.241972
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна13,37 км2 (5,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000283500000283,5 м
Население (2020)
 • Вкупно357
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9206

Крижевци (словенечки: Križevci) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.