Прејди на содржината

Стањевци (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Песковци
Peskovci
Поглед на Песковци
Песковци is located in Slovenia
Песковци
Песковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°48′31.8″N 16°10′56.3″E / 46.808833° СГШ; 16.182306° ИГД / 46.808833; 16.182306
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна6,69 км2 (2,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000310300000310,3 м
Население (2020)
 • Вкупно186
 • Густина28/км2 (72/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9203

Стањевци (словенечки: Stanjevci) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.