Горњи Петровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горњи Петровци
Gornji Petrovci
Skyline of Горњи Петровци
Грб на Горњи Петровци
Горњи Петровци is located in Slovenia
Горњи Петровци
Горњи Петровци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°48′17.8″N 16°13′2″E / 46.804944° СГШ; 16.21722° ИГД / 46.804944; 16.21722
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна5,3 км2 (2,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000282800000282,8 м
Население (2020)
 • Вкупно411
 • Густина78/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9203

Адријанци (словенечки: Gornji Petrovci) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Населбата е центар на општината Горњи Петровци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.