Женавље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женавље
Ženavlje
Skyline of Женавље
Женавље is located in Slovenia
Женавље
Женавље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°50′20.4″N 16°10′38.9″E / 46.839000° СГШ; 16.177472° ИГД / 46.839000; 16.177472
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна3,53 км2 (1,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000349399999349,4 м
Население (2020)
 • Вкупно97
 • Густина27/км2 (71/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9203

Женавље (словенечки: Ženavlje) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.