Бореча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бореча
Boreča
Skyline of Бореча
Бореча is located in Slovenia
Бореча
Бореча
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°50′5.5″N 16°8′33.5″E / 46.834861° СГШ; 16.142639° ИГД / 46.834861; 16.142639
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна3,49 км2 (1,35 ми2)
Надм. вис.&10000000000000336300000336,3 м
Население (2020)
 • Вкупно84
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9203

Бореча (словенечки: Boreča) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.