Прејди на содржината

Кукеч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кукеч
Kukeč
Кукеч is located in Slovenia
Кукеч
Кукеч
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′8.4″N 16°12′55.8″E / 46.752333° СГШ; 16.215500° ИГД / 46.752333; 16.215500
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна3,3 км2 (1,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000318899999318,9 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9206

Кукеч (словенечки: Kukeč) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.