Нерадновци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нерадновци
Neradnovci
Skyline of Нерадновци
Нерадновци is located in Slovenia
Нерадновци
Нерадновци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°50′23.7″N 16°11′41.7″E / 46.839917° СГШ; 16.194917° ИГД / 46.839917; 16.194917
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна4,07 км2 (1,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000290300000290,3 м
Население (2020)
 • Вкупно130
 • Густина32/км2 (83/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9203

Нерадновци (словенечки: Neradnovci) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.