Прејди на содржината

Адријанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адријанци
Adrijanci
Поглед на Адријанци
Адријанци is located in Slovenia
Адријанци
Адријанци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°49′9.3″N 16°14′31.3″E / 46.819250° СГШ; 16.242028° ИГД / 46.819250; 16.242028
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна5,31 км2 (2,05 ми2)
Надм. вис.&10000000000000257399999257,4 м
Население (2020)
 • Вкупно134
 • Густина25/км2 (65/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9203

Адријанци (словенечки: Adrijanci) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.