Луцова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луцова
Lucova
Луцова is located in Slovenia
Луцова
Луцова
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°49′47.3″N 16°12′51.2″E / 46.829806° СГШ; 16.214222° ИГД / 46.829806; 16.214222
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна2,66 км2 (1,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000283899999283,9 м
Население (2020)
 • Вкупно106
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9203

Луцова (словенечки: Lucova) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.