Прејди на содржината

Песковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Песковци
Peskovci
Поглед на Песковци
Песковци is located in Slovenia
Песковци
Песковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°48′24.3″N 16°15′0.5″E / 46.806750° СГШ; 16.250139° ИГД / 46.806750; 16.250139
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна3,78 км2 (1,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000260699999260,7 м
Население (2020)
 • Вкупно73
 • Густина19/км2 (50/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9204

Песковци (словенечки: Peskovci) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.