Мартиње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартиње
Martinje
Skyline of Мартиње
Мартиње is located in Slovenia
Мартиње
Мартиње
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°50′37.2″N 16°8′44.6″E / 46.843667° СГШ; 16.145722° ИГД / 46.843667; 16.145722
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна2,66 км2 (1,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000348199999348,2 м
Население (2020)
 • Вкупно111
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9203

Мартиње (словенечки: Martinje) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.