Општина Белтинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Белтинци
Občina Beltinci
општина
Baročni grad Beltinci.JPG
Грб на Општина Белтинци
Местоположба на Општина Белтинци во Словенија
Местоположба на Општина Белтинци во Словенија
Земја Словенија
СедиштеБелтинци
Управа
 • ГрадоначалникМарко Вираг
Површина
 • Вкупна62,2 км2 (24,0 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно8.059
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Белтинци (словенечки: Občina Beltinci) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е градот Белтинци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Белтинци, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Beltinci“. www.beltinci.si (словенечки). Посетено на 2021-11-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]