Општина Моравске Топлице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Моравске Топлице
Občina Moravske Toplice
општина
Грб на Општина Моравске Топлице
Местоположба на Општина Моравске Топлице во Словенија
Местоположба на Општина Моравске Топлице во Словенија
Земја Словенија
СедиштеМоравске Топлице
Управа
 • ГрадоначалникАлојз Главач
Површина
 • Вкупна35,41 км2 (13,67 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно5.837
 • Густина160/км2 (430/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Моравске Топлице (словенечки: Občina Moravske Toplice) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Моравске Топлице. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Моравске Топлице, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Moravske Toplice | V slikoviti pokrajini Prekmurja“ (словенечки). Посетено на 2022-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]