Пордашинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пордашинци
Pordašinci
Пордашинци is located in Slovenia
Пордашинци
Пордашинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°43′24.4″N 16°20′11.9″E / 46.723444° СГШ; 16.336639° ИГД / 46.723444; 16.336639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна2,43 км2 (0,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000216500000216,5 м
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9207

Пордашинци (словенечки: Pordašinci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.