Прејди на содржината

Крнци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крнци
Krnci
Поглед на Крнци
Крнци is located in Slovenia
Крнци
Крнци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°44′3.5″N 16°12′34.5″E / 46.734306° СГШ; 16.209583° ИГД / 46.734306; 16.209583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна2,63 км2 (1,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000239000000239 м
Население (2020)
 • Вкупно52
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9221

Крнци (словенечки: Krnci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.