Прејди на содржината

Ивањшевци (Моравске Топлице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивањшевци
Ivanjševci
Поглед на Ивањшевци
Ивањшевци is located in Slovenia
Ивањшевци
Ивањшевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′47.4″N 16°17′39″E / 46.763167° СГШ; 16.29417° ИГД / 46.763167; 16.29417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна2,35 км2 (0,91 ми2)
Надм. вис.&10000000000000254800000254,8 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина19/км2 (48/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9207

Ивањшевци (словенечки: Ivanjševci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.