Прејди на содржината

Лукачевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукачевци
Lukačevci
Поглед на Лукачевци
Лукачевци is located in Slovenia
Лукачевци
Лукачевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′0.9″N 16°13′9.6″E / 46.666917° СГШ; 16.219333° ИГД / 46.666917; 16.219333
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна1,38 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000184699999184,7 м
Население (2020)
 • Вкупно74
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9226

Лукачевци (словенечки: Lukačevci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.