Млајтинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Млајтинци
Mlajtinci
Поглед на Млајтинци
Млајтинци is located in Slovenia
Млајтинци
Млајтинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′4.8″N 16°13′36.5″E / 46.668000° СГШ; 16.226806° ИГД / 46.668000; 16.226806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна6,28 км2 (2,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000183699999183,7 м
Население (2020)
 • Вкупно189
 • Густина30/км2 (78/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9221

Млајтинци (словенечки: Mlajtinci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.