Прејди на содржината

Ратковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ратковци
Ratkovci
Поглед на Ратковци
Ратковци is located in Slovenia
Ратковци
Ратковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′14.6″N 16°15′49.3″E / 46.754056° СГШ; 16.263694° ИГД / 46.754056; 16.263694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна2,77 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000264800000264,8 м
Население (2020)
 • Вкупно54
 • Густина19/км2 (50/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9207

Ратковци (словенечки: Ratkovci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.