Иванци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иванци
Ivanci
Иванци is located in Slovenia
Иванци
Иванци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′28″N 16°15′29.5″E / 46.65778° СГШ; 16.258194° ИГД / 46.65778; 16.258194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна4,38 км2 (1,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000178699999178,7 м
Население (2020)
 • Вкупно228
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9222

Иванци (словенечки: Ivanci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.