Прејди на содржината

Мотварјевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мотварјевци
Motvarjevci
Поглед на Мотварјевци
Мотварјевци is located in Slovenia
Мотварјевци
Мотварјевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′21.4″N 16°20′55.6″E / 46.705944° СГШ; 16.348778° ИГД / 46.705944; 16.348778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна10,19 км2 (3,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000202599999202,6 м
Население (2020)
 • Вкупно136
 • Густина13/км2 (35/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9207

Мотварјевци (словенечки: Motvarjevci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.