Буковница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буковница
Bukovnica
Поглед на Буковница
Буковница is located in Slovenia
Буковница
Буковница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′29.7″N 16°19′25.3″E / 46.691583° СГШ; 16.323694° ИГД / 46.691583; 16.323694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна3,85 км2 (1,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000204800000204,8 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина12/км2 (30/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9222

Буковница (словенечки: Bukovnica) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.