Просењаковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Просењаковци
Prosenjakovci
Поглед на Просењаковци
Просењаковци is located in Slovenia
Просењаковци
Просењаковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°44′30.6″N 16°18′38.4″E / 46.741833° СГШ; 16.310667° ИГД / 46.741833; 16.310667
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна6,67 км2 (2,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000229500000229,5 м
Население (2020)
 • Вкупно163
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9207

Просењаковци (словенечки: Prosenjakovci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.