Прејди на содржината

Село (Моравске Топлице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Село
Selo
Поглед на Село
Село is located in Slovenia
Село
Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°43′43.9″N 16°17′20.5″E / 46.728861° СГШ; 16.289028° ИГД / 46.728861; 16.289028
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна9,23 км2 (3,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000289699999289,7 м
Население (2020)
 • Вкупно254
 • Густина28/км2 (71/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9207

Село (словенечки: Selo) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.