Филовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филовци
Filovci
Поглед на Филовци
Филовци is located in Slovenia
Филовци
Филовци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′48.7″N 16°17′56.3″E / 46.663528° СГШ; 16.298972° ИГД / 46.663528; 16.298972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна9,08 км2 (3,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000176699999176,7 м
Население (2020)
 • Вкупно504
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9222

Филовци (словенечки: Filovci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.