Лончаровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лончаровци
Lončarovci
Лончаровци is located in Slovenia
Лончаровци
Лончаровци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°46′1.4″N 16°16′5.5″E / 46.767056° СГШ; 16.268194° ИГД / 46.767056; 16.268194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна3,41 км2 (1,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000285199999285,2 м
Население (2020)
 • Вкупно46
 • Густина13/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9206

Лончаровци (словенечки: Lončarovci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.