Тешановци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тешановци
Tešanovci
Поглед на Тешановци
Тешановци is located in Slovenia
Тешановци
Тешановци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′46.8″N 16°14′17″E / 46.679667° СГШ; 16.23806° ИГД / 46.679667; 16.23806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна7,37 км2 (2,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000185099999185,1 м
Население (2020)
 • Вкупно340
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9226

Тешановци (словенечки: Tešanovci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.