Прејди на содржината

Андрејци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андрејци
Andrejci
Поглед на Андрејци
Андрејци is located in Slovenia
Андрејци
Андрејци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°43′18.9″N 16°13′27.7″E / 46.721917° СГШ; 16.224361° ИГД / 46.721917; 16.224361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна5,07 км2 (1,96 ми2)
Надм. вис.&10000000000000290800000290,8 м
Население (2020)
 • Вкупно205
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9221

Андрејци (словенечки: Andrejci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.