Прејди на содржината

Средишче (Моравске Топлице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средишче
Središče
Поглед на Средишче
Средишче is located in Slovenia
Средишче
Средишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°46′18.8″N 16°18′41″E / 46.771889° СГШ; 16.31139° ИГД / 46.771889; 16.31139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна3,81 км2 (1,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000246199999246,2 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина10/км2 (27/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9207

Средишче (словенечки: Središče) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.