Ивановци (Моравске Топлице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивановци
Ivanovci
Поглед на Ивановци
Ивановци is located in Slovenia
Ивановци
Ивановци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°44′6.7″N 16°13′39.6″E / 46.735194° СГШ; 16.227667° ИГД / 46.735194; 16.227667
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна3,78 км2 (1,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000274100000274,1 м
Население (2020)
 • Вкупно145
 • Густина38/км2 (99/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9208

Ивановци (словенечки: Ivanovci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.