Себеборци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Себеборци
Sebeborci
Поглед на Себеборци
Себеборци is located in Slovenia
Себеборци
Себеборци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′30.3″N 16°11′58.1″E / 46.708417° СГШ; 16.199472° ИГД / 46.708417; 16.199472
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна7,82 км2 (3,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000221699999221,7 м
Население (2020)
 • Вкупно447
 • Густина57/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9221

Себеборци (словенечки: Sebeborci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.