Прејди на содржината

Моравске Топлице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моравске Топлице
Moravske Toplice
Поглед на Моравске Топлице
Грб на Моравске Топлице
Моравске Топлице is located in Slovenia
Моравске Топлице
Моравске Топлице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′33.8″N 16°13′41.3″E / 46.692722° СГШ; 16.228139° ИГД / 46.692722; 16.228139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна8,6 км2 (3,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000203400000203,4 м
Население (2020)
 • Вкупно842
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9226

Моравске Топлице (словенечки: Moravske Toplice) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Населбата е центар на општината Моравске Топлице. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.