Прејди на содржината

Норшинци (Моравске Топлице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андрејци
Andrejci
Поглед на Андрејци
Андрејци is located in Slovenia
Андрејци
Андрејци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′11.1″N 16°12′21.3″E / 46.669750° СГШ; 16.205917° ИГД / 46.669750; 16.205917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна3,46 км2 (1,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000186599999186,6 м
Население (2020)
 • Вкупно225
 • Густина65/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9221

Норшинци (словенечки: Noršinci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.