Прејди на содржината

Сухи Врх (Моравске Топлице)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сухи Врх
Suhi Vrh
Поглед на Сухи Врх
Сухи Врх is located in Slovenia
Сухи Врх
Сухи Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′53.4″N 16°15′21.1″E / 46.714833° СГШ; 16.255861° ИГД / 46.714833; 16.255861
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна3,17 км2 (1,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000286699999286,7 м
Население (2020)
 • Вкупно125
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9208

Сухи Врх (словенечки: Suhi Vrh) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.