Прејди на содржината

Богојина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Богојина
Bogojina
Поглед на Богојина
Богојина is located in Slovenia
Богојина
Богојина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′28.3″N 16°16′49.9″E / 46.674528° СГШ; 16.280528° ИГД / 46.674528; 16.280528
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна7,02 км2 (2,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000183199999183,2 м
Население (2020)
 • Вкупно539
 • Густина77/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9222

Богојина (словенечки: Bogojina) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.