Прејди на содржината

Фоковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фоковци
Fokovci
Поглед на Фоковци
Фоковци is located in Slovenia
Фоковци
Фоковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°44′14.4″N 16°15′51.2″E / 46.737333° СГШ; 16.264222° ИГД / 46.737333; 16.264222
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна6,03 км2 (2,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000317600000317,6 м
Население (2020)
 • Вкупно169
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9208

Фоковци (словенечки: Fokovci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.