Канчевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канчевци
Kančevci
Поглед на Канчевци
Канчевци is located in Slovenia
Канчевци
Канчевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′21.4″N 16°14′21.8″E / 46.755944° СГШ; 16.239389° ИГД / 46.755944; 16.239389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна4,1 км2 (1,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000331500000331,5 м
Население (2020)
 • Вкупно51
 • Густина12/км2 (32/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9206

Канчевци (словенечки: Kančevci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.