Прејди на содржината

Мартјанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартјанци
Martjanci
Поглед на Мартјанци
Мартјанци is located in Slovenia
Мартјанци
Мартјанци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°41′5.2″N 16°11′26.1″E / 46.684778° СГШ; 16.190583° ИГД / 46.684778; 16.190583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна3,7 км2 (1,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000193900000193,9 м
Население (2020)
 • Вкупно521
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9221

Мартјанци (словенечки: Martjanci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.