Чикечка Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чикечка Вас
Čikečka vas
Поглед на Чикечка Вас
Чикечка Вас is located in Slovenia
Чикечка Вас
Чикечка Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°43′15.7″N 16°19′12.4″E / 46.721028° СГШ; 16.320111° ИГД / 46.721028; 16.320111
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна4,27 км2 (1,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230000000230 м
Население (2020)
 • Вкупно60
 • Густина14/км2 (36/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9207

Чикечка Вас (словенечки: Čikečka vas) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.