Вучја Гомила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вучја Гомила
Vučja Gomila
Skyline of Вучја Гомила
Вучја Гомила is located in Slovenia
Вучја Гомила
Вучја Гомила
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′10.2″N 16°16′33.5″E / 46.702833° СГШ; 16.275972° ИГД / 46.702833; 16.275972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна9,98 км2 (3,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000264300000264,3 м
Население (2020)
 • Вкупно263
 • Густина26/км2 (68/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9208

Вучја Гомила (словенечки: Vučja Gomila) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.