Берковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берковци
Berkovci
Поглед на Берковци
Берковци is located in Slovenia
Берковци
Берковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′8″N 16°17′32.4″E / 46.75222° СГШ; 16.292333° ИГД / 46.75222; 16.292333
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаМоравске Топлице
Површина
 • Вкупна1,62 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000249400000249,4 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина25/км2 (64/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9207

Берковци (словенечки: Berkovci) — населба во Општина Моравске Топлице во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.