Прејди на содржината

Општина Мирен-Костањевица

Координати: 45°51′N 13°38′E / 45.850° СГШ; 13.633° ИГД / 45.850; 13.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Мирен-Костањевица
Občina Miren - Kostanjevica
општина
Грб на Општина Мирен-Костањевица
Местоположба на Општина Мирен-Костањевица во Словенија
Местоположба на Општина Мирен-Костањевица во Словенија
Земја Словенија
СедиштеМирен
Управа
 • ГрадоначалникМаурициј Хумар
Површина
 • Вкупна62,8 км2 (242 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно4.977
 • Густина7,9/км2 (21/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоmiren-kostanjevica.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Мирен-Костањеица (словенечки: Občina Miren - Kostanjevica, италијански: Comune di Merna Castagnevizza) — општина во западна Словенија, на границата со Италија. Сместена е во Горичкиот регион на областа Приморска и во 2020 г. броела 4.977 жители.[1] Седиште на општината е паланката Мирен, сместена во западниот дел на Випавската Долина.[2] Друго поголемо место е селото Костањевица на Крас.

Историски, ова место е поврзано со соседното место Соводње на Соча (итал. Савоња д’Изонцо), кое останало во Италија со Парискиот мировен договор од февруари 1947 г. Од втората половина на XIX век Мирен е центар на трговијата и лесната индустрија, тесно поврзан со градските подрачја на Горица (Гориција) и Тржич (Монфалконе). Од друга страна, Костањевица на Крас е средиште на поголемо слабонаселено селско подрачје на високата висорамнина Крас. Со реформата од 1994 г. овие две подрачја се здружиле во една општина. Од 1947 г. двете места гравитираат кон конурбацијата Нова Горица-Шемпетер, каде мештаните често доаѓаат.

Кај Мирен има граничен премин кон Италија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Мирен, општината ги опфаќа и следните населени места:

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Драго Марушич (1884 - 1964) — политичар, бан на Дравската бановина (1931-34)
  • Станко Вук (1912 - 1944) — поет и антифашистички деец
  • Игор Торкар (1913 - 2004) — писател и политички деец
  • Оскар Когој (р. 1942) — индустриски дизајнер
  • Негован Немец (1947 - 1987) — вајар
  • Деан Комел (р. 1960) — филозоф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Miren-Kostanjevica municipal site

Надворешни врски[уреди | уреди извор]