Прејди на содржината

Костањевица на Крас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костањевица на Крас
Kostanjevica na Krasu
Поглед на Костањевица на Крас
Костањевица на Крас is located in Slovenia
Костањевица на Крас
Костањевица на Крас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′33.7″N 13°38′37.2″E / 45.842694° СГШ; 13.643667° ИГД / 45.842694; 13.643667
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна14,34 км2 (5,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000269699999269,7 м
Население (2020)
 • Вкупно324
 • Густина23/км2 (59/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5296

Костањевица на Крас (словенечки: Kostanjevica na Krasu) — населба во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.