Прејди на содржината

Војшчица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војшчица
Vojščica
Војшчица is located in Slovenia
Војшчица
Војшчица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′30.1″N 13°39′47.4″E / 45.825028° СГШ; 13.663167° ИГД / 45.825028; 13.663167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна6,96 км2 (2,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000302600000302,6 м
Население (2020)
 • Вкупно226
 • Густина32/км2 (84/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5296

Војшчица (словенечки: Vojščica) — населба во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.