Прејди на содржината

Опатје Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опатје Село
Opatje selo
Поглед на Опатје Село
Опатје Село is located in Slovenia
Опатје Село
Опатје Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′4.7″N 13°34′57.7″E / 45.851306° СГШ; 13.582694° ИГД / 45.851306; 13.582694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна3,79 км2 (1,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000172000000172 м
Население (2020)
 • Вкупно451
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5291

Опатје Село (словенечки: Opatje selo) — населба во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.