Прејди на содржината

Локвица (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локвица
Lokvica
Локвица is located in Slovenia
Локвица
Локвица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′40″N 13°36′14.2″E / 45.86111° СГШ; 13.603944° ИГД / 45.86111; 13.603944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна6,03 км2 (2,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000217800000217,8 м
Население (2020)
 • Вкупно80
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5291

Локвица (словенечки: Lokvica) — населба во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.