Прејди на содржината

Села на Крас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Села на Крас
Sela na Krasu
Села на Крас is located in Slovenia
Села на Крас
Села на Крас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′21.3″N 13°37′2.2″E / 45.822583° СГШ; 13.617278° ИГД / 45.822583; 13.617278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна4,13 км2 (1,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230900000230,9 м
Население (2020)
 • Вкупно149
 • Густина36/км2 (93/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5296

Села на Крас (словенечки: Sela na Krasu) — населба во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.