Прејди на содржината

Ореховље (Мирен-Костањевица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ореховље
Orehovlje
Поглед на Ореховље
Ореховље is located in Slovenia
Ореховље
Ореховље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′13.9″N 13°36′37.8″E / 45.887194° СГШ; 13.610500° ИГД / 45.887194; 13.610500
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаМирен-Костањевица
Површина
 • Вкупна1,35 км2 (0,52 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004810000048,1 м
Население (2020)
 • Вкупно475
 • Густина350/км2 (910/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5291

Ореховље (словенечки: Orehovlje) — населба во Општина Мирен-Костањевица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.